Üst Servikal Extradural Menenjioma: Olgu sunumu [Sinir Sistemi Cerrahisi Dergisi]
Sinir Sistemi Cerrahisi Dergisi. 2010; 3(1): 39-42

Üst Servikal Extradural Menenjioma: Olgu sunumu

Süleyman Coşkun, Mürteza Çakır, Özkan Arabacı, Abdullah Çolak, Çetin Refik Kayaoğlu, Yusuf Tüzün
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Beyin Ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı, Erzurum

Extradural tümörler genellikle metastatik tümörlerdir. Extradural menengiomalar spinal tümörler içerisinde %2.7 ile %10 arasında ve omurgada en sık torasik yerleşimlidir. 60 yaşındaki kadın hasta bir yıldır devam eden non spesifik boyun ağrısı ile başvurdu. Servikal Manyetik rezonans görüntülemede C1- C2 arasında spinal cord da kompresyon ve deplasmana neden olan epidural kitle lezyon saptandı. Gögüs, abdomen ve pelvis bilgisayarlı tomografisinde sistemik hastalığa rastlanılmadı. Lezyonun sıra dışı sinyal özellikleri ve konumu nedeniyle, yapılan komplet açık cerrahi sonrası biyopsi sonucu menenjioma olarak tanımlandı. Spinal kord ve sinir kökleri cerrahi olarak dekomprese edildi. Tümör komplikasyon görülmeksizin total olarak çıkarıldı. Menenjiomlar omurgada kontrast tutan lezyonların ayırıcı tanısında akılda tutulmalıdır.

Anahtar Kelimeler: Menenjiom, Extradural tümör, Cerrahi, Servikal.


Upper Cervical Extradural Meningioma: Case Report

Süleyman Coşkun, Mürteza Çakır, Özkan Arabacı, Abdullah Çolak, Çetin Refik Kayaoğlu, Yusuf Tüzün
Department Of Neurosurgery, Ataturk University, Erzurum, Turkey

Extradural lesions are most commonly metastatic neoplasms. Extradural meningioma accounts for 2.7 to 10% of spinal neoplasms and most commonly is found in the thoracic spine. A 60-year-old woman presented with non-spesific cervical pain for one year. Magnetic resonance imaging of the cervical spine revealed an enhancing epidural mass from C1 to C2 with spinal cord displacement and compression. Computerized tomography of the chest, abdomen, and pelvis revealed no systemic disease. Due to the lesion’s unusual signal characteristics and location, an open surgical biopsy was completed, which revealed a meningioma. Surgical decompression of the spinal cord and nerve roots was then performed. The tumor was total removed from any evidence of complications. Meningiomas should be considered in the differential diagnosis of contrast-enhancing lesions in the cervical spine.

Keywords: Meningioma, Extradural tumor, Surgery, Cervical


Süleyman Coşkun, Mürteza Çakır, Özkan Arabacı, Abdullah Çolak, Çetin Refik Kayaoğlu, Yusuf Tüzün. Upper Cervical Extradural Meningioma: Case Report. Sinir Sistemi Cerrahisi Dergisi. 2010; 3(1): 39-42

Sorumlu Yazar: Süleyman Coşkun, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar


 
 
 

LookUs & Online Makale